Düzenli e-posta kampanyaları yapmanız, veya ilgilendikleri içerikleri, sitenize girmelerini beklemeden e-posta kutularına ulaştırabiliyor olmanızı sağlıyor. Bu, aktif kullanıcı kitlesine sahip olabilmeniz için neredeyse zorunda olduğunuz bir iş.

Kullanıcılarınızla doğru e-posta iletişimi kurabilmek için öncelikle bir e-posta pazarlama stratejiniz olması şart. Yani bir kullanıcı sitenize üye olduğunda hangi aralıklarla ne gibi içerikler almalıysa bunu kurgulamanız gerekiyor ilk olarak. Burada dikkat etmeniz gereken tek konu, yaptığınız e-posta pazarlamasının kullanıcı onayı ve kontrolü dahilinde olması. Eğer kullanıcınız, sizden gelen epostaları almayı istemiyorsa basit bir şekilde listenizden çıkabilmeli veya hangi türde içerik almak istediklerini ayarlayabilmelidir. Aksi takdirde kullanıcılar, epostalarınızı spam olarak işaretlemeye başlayacak ve eposta servis sağlayıcıları, eposta sunucularınızın spam skorunu yükseltecek ve hatta belki kara listelere de düşmenize neden olacaktır.

Mailchimp nasıl çalışıyor?

Mailchimp, eposta listeleri, kampanyalar, formlar ve şablonlar olarak çok güzel şekilde yönetimsel bölümlere ayrılmış. E-posta tasarımlarınızı şablonlarda, kullanıcı kitlenizi tek veya birden fazla listede, bu listelere üye olunabilmesi veya üyelikten çıkmak, üyelik ayarlarını değiştirebilmek gibi işlemleri yapabilmek için formlar tasarlamanızı sağlıyor. Hazırladığınız bir şablonu bir listeye veya bir alt listeye göndermeyi kampanya olarak tanımlıyor ve kampanyalarınızı istediğiniz zaman başlatabiliyor veya ölçümleyebiliyorsunuz.

Kullanıcınızı kendi kayıt sistemine aldığınız anda, isterseniz API aracılığıyla kullanıcı bilgisini mailchimp’deki listenize de kaydedebiliyorsunuz. Mailchimp istediğiniz kadar kullanıcı detayını saklayabiliyor.

Sitenize e-posta bültenininiz için üyelik formu koymak

Sitenize bülten hazırlamak istiyorsunuz. Diyelim ki, mailchimp’de bir liste oluşturdunuz “Bulten” adında. Formlar bölümünde signup form düzenleyerek kullanıcıdan isteyeceğiniz bilgileri ekleyip çıkarabiliyorsunuz. Kullanıcınızdan isteyeceğiniz bilgi sayısı ne kadar az ise o kadar daha çok üyelik alacağınızı unutmayın. Bir e-posta pazarlaması için gereken tek şeyin e-posta adresi olduğu aşikar. Dolayısıyla formunuzu sadece e-posta alanı kalacak şekilde düzenliyoruz.

Liste detayı sayfasındayken üstteki menüden “For Your Website” menüsünde “Signup Form Embed Code” sayfasına tıkladığımızda farklı görünüm seçenekleriyle üyelik formuna ait koda erişebilirsiniz.

MailChimp Kullanımı

https://login.mailchimp.com sayfasındaki formu doldurarak “Get Started” butonuna basıyoruz.

Dikkat etmeniz gereken nokta “Password” alanı. Sizden güçlü bir şifre istiyor. Zayıf şifreleri kabul etmiyor. Şifreniz içerisinde hem küçük harf, hem büyük harf, hem rakam, hem de “*-_&^” gibi karakterler içermesi gerekiyor.

Bu işlemden sonra belirttiğiniz e-posta adresinize bir aktivasyon maili gelecektir. E-Mail gelince içinde yer alan “Activate Acoount” butonuna tıklayın.

Açılan sayfada robot olmadığınız kanıtlayıp “Confirm Signup” butonuna basıyoruz. Önümüze gelen sayfalarda gerekli alanları doldurarak ilerliyoruz. Bu sayfalardaki formları mutlaka doldurmanız gerekiyor, aksi halde ilerleyemiyorsunuz.

messenger bag

“Does your business sell anything online?” sayfası size sitenizde hernagi bir şey satıp satmadığınızı soruyor. E-ticaret siteleri haricinde bu kısmı “No” olarak seçmemiz gerekiyor. “Yes” olarak seçerseniz ileride sizden e-posta pazarlaması için gerekli izin belgelerinizi göndermenizi isteniyor.

Son iki sayfa sosyal medya hesap bağlantıları ve gelişmelerden haberdar etme gibi işlevleri ayarlamak için. Bu sayfaları boş geçebilirsiniz. Bu adımları atlattıktan sonra kontrol sayfanıza (dashboard) ulaşıyorsunuz.

Abonelik Listesi Oluşturma

Abone olanlara toplu mail yollamak için ilk adım olarak bir abonelik listesi oluşturmamız gerekiyor. Daha sonra bu kısmı WordPress sitemize bağlayacağız. Önce bir abonelik listesi oluşturalım.

Eğer yerinizi kaybettiyseniz kontrol panelinize (dashboard) ulaşmak için sol üst köşedeki takkeli maymuna tıklayın. Kontrol panelimizde ikinci sırada bulunan “Create a List” butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada aşağı yukarı hareket eden mavi bir çubuk göreceksiniz. O çubuğun işaret ettiği Create List butonuna basıyoruz. Karşımıza çıkan formu dolduruyoruz.

List Name: Listenizin adı. Mesela “wpmavi.com wordpress email aboneliği listesi” gibi bir şey olabilir.

Default From email address: WordPress toplu mail yollama için kullanacağınız adres. Örnek: “bulten@wpmavi.com” gibi.

Buraya yazacağınız adres daha önceden oluşturduğunuz geçerli bir adres olmalıdır. Eğer ki mail adresiniz geçersizse ve domain uzantılı mail tanımlamıyorsanız, toplu mail gönderemiyorsunuz.

Default From name: Gönderenin ismi. Buraya sitenizin ismini yazabilirsiniz.

messenger bag

Remind people how they signed up to your list:   Burada, wordpress kullanıcılara toplu mail gönderme işlemini neye dayanarak yaptığınızı belirtiyorsunuz. Bir nevi hatırlatma notu gibi. “Bu e-postayı, wpmavi.com blogunda wordpress e-bulten aboneliği kaydınız bulunduğu için almaktasınız.” gibi bir şeyler yazabilirsiniz.

Company / organization: Bu kısma site isminizi yazabilirsiniz. Tabii bir de adres kısmını da dolduruyoruz.

Notifications kısmında abonelik hareketlerinize dair bildirim alımlarını ayarlıyoruz. Sitemizin wordpress abonelik sistemine abone olanların ve abonelikten çıkanların bilgisini günlük özet olarak almak istiyorsak “Daily Summary” kutusunu işaretliyoruz.

Eğer sadece yeni aboneliklerin bildirilmesini istiyorsak hemen altındaki “One-by-one” kısmını; sadece wordpress email aboneliği sisteminden çıkma işlemlerinin bildirilmesini istiyorsak onun altındaki “One-by-one” kısmını işaretliyoruz.

Formu doldurduktan sonra alttaki “Save” butonuna tıklıyoruz ve wordpress email aboneliği listemizi oluşturmuş oluyoruz.