Ücretsiz tasarımlar çoğu zaman beklentilerinizi karşılamaktan uzak kalabilir. Hayalinizdeki temaya ulaşmak için ücretli temalara göz atarsanız, aradığınız tasarıma ulaşabilirsiniz!

WordPress, tüm dünyada en çok tercih edilen yayın platformudur ve kullanım oranları gün geçtikçe de artmaktadır. Gerek kullanım rahatlığı gerekse esnekliği WordPress’i internet dünyasında lider konuma getirmiştir. İnternette çok basit aramalarla karşınıza çıkan birbirinden güzel ve faydalı WordPress Temaları ve eklentileri içerisinden, size düşen sadece hangisini seçeceğiniz olacaktır. Birçok ücretsiz tema varken, sizlere neden  ücretli temaların  tercih edilmesinin daha doğru olduğunu anlatmaya çalışacağız. Daha doğrusu ücretli temaların avantajlarından bahsedeceğiz , ve seçim elbette sizlerin olacak.

 

Ücretli Temaların Avantajları

SEO

Ücretli WordPress temalar büyük çoğunlukla profesyonel ve bu işi iyi bilen eller tarafından hazırlanır. Durum böyle olunca hazırlanacak sitelerin en büyük kaygısı veya beklentisi olan SEO olayına özellikle önem verirler. Ücretli WordPress temaları profesyonel geliştiriciler tarafından tasarlanan ve üzerlerinde bir hayli zaman harcanan temalar oldukları için, ücretsiz temalara göre kod kalitesi açısından ve hız bakımından daha iyi oluyorlar. Tema satan sitelerde bir temayı incelediğinizde mutlaka SEO ile ilgili tanıtıma da denk geleceksiniz, çünkü hazırlanan siteler için en büyük amaçların başında arama motorlarıyla dost bir ortam hazırlamak ve arama sonuçlarında çıkmaktır. Ayrıca, ücretli temaların SEO özellikleri açısından da daha başarılı olduklarını söyleyebiliriz.

TASARIM

Hiç şüphesiz, ücretli WordPress temalarının sizlere sunduğu en önemli ayrıcalık tasarım noktasında  da ortaya çıkıyor. Ücretli işlerde hazırladığınız ürünü pazarlayabilmemiz için bu işin mutlaka güzel görünmesi gerekir. Temalarda da durum aynen bu şekildedir. Her ücretli tema satış sitesinde o temaya ait bir demo mutlaka bulunur ve satın alma öncesi müşteriye bir fikir verir. Durum bu olunca temanın mutlaka iyi dizayn edilmiş olması ve şık görünmesi zorunluluğu vardır. Bu da ücretli temanın kalitesini artıran bir durumdur.  Dolayısıyla, tasarım anlamında hassas birisi iseniz ve muhakkak sitenizin ya da bloğunuzun farklı bir tasarımı olsun istiyorsanız, ücretli temalardaki özgün tasarımlar ve çeşitlilik sizin için güzel bir alternatif olacaktır.

GÜNCEL

Bilinmesi gereken bir diğer gerçek ise ücretli temaların çok sık aralıklarla güncelleniyor olmasıdır. Bu bize hem sitemizin güvenliği hem de hızlı gelişen teknoloji dünyasında güncel kalmamıza yüksek ihtimal verir.

EKLENTİLER

Bu temaların bir çoğunda sitenizi dizayn etmek için Ücretli temaların sahip oldukları Yönetici Paneli kısmında bir menü bulunur ve sitenizde ayarlamalar yapmak için birçok kolaylık sunar.  Birçok ayarlamaları bu arayüz üzerinden kolaylıkla halledebilirsiniz. Ücretli temaların size sunduğu özelliklerden bir tanesi de, kolay bir şekilde kişiselleştirilebilir olmaları. Ayrıca bu temalar, size header ve footer bölümlerinde de istediğiniz değişiklikleri yapma imkanı tanıyor. Bu tip temalarda demo sitede gördüğünüz içerikler, kullanıcının temaya alışması ve hazır şablonları sitelerine kolaylıkla uygulayabilmesi için tek tıklama ile kendi sitelerine kurulumuna olanak sağlar. Böylece hazır şablonlar üzerinde küçük değişiklilerle sitenizi rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

DESTEK

Ücretli temaları hazırlayan geliştiriciler aynı zamanda kullanıcıya destek veren kişilerdir. Genel olarak tema desteği çok iyidir ve mutlaka bir destek sayfası üzerinden daha önce karşılaşılmış ve çözüme ulaşmış sorulara ulaşabilirsiniz. Ayrıca tema satın almış kullanıcılar için eposta veya gelişmiş destek sayfaları üzerinden yardımcı oldukları alanlar bulunur ve buradan destek talebinde bulunabilirsiniz. Tema ile ilgili yaşadığınız sorunları bildirmeniz durumunda, e-posta ile gerekli destek ve çözüm sağlanıyor. Hatta bazı durumlarda, eğer sitenize giriş yetkisi verirseniz, tema geliştiricisi de sitenize ulaşıp gerekli düzenlemeleri yapıyor. Ancak,  İngilizce bilmiyorsanız, yabancı sitelerden aldığınız ücretli temalar için sunulan destek sizin için pek faydalı olmayacaktır.

KİŞİSELLEŞTİRİLEBİLİR

Ücretli temaların size sunduğu özelliklerden bir tanesi de, kolay bir şekilde kişiselleştirilebilir olmaları. Ücretli temaların sahip oldukları özel yönetim panelleri sayesinde, yerleşim, renk, font ve slider gibi bölümlerde kolaylıkla değişiklik yapmak mümkün oluyor. Ayrıca bu temalar, size header ve footer bölümlerinde de istediğiniz değişiklikleri yapma imkanı tanıyor.

FONT

Font konusu da, ücretli tema tercihinde dikkat edilmesi gereken önemli konulardandır. Ücretli temalar genelde İngilizce dilinde bir demo içerikle pazarlanır ve siz de bu demo içeriğe bakarak temayı değerlendirirsiniz. Ancak, sizin bu temayı Türkçe içerikle kullanacağınızı hesaba katmanız gerekir. Yani, demo içeriğini görüp, beğendiğiniz temanın fontları Türkçe harfleri desteklemiyorsa, temanızın tasarım bütünlüğü bozulacak ve Türkçe harfler kırık çıkacaktır. Ücretli temaların birçoğu Google Fonts desteği ile gelse de, yani size Türkçe destekli bir font seçme imkanı tanısa da, temanın demo versiyonunda gördüğünüz fontun aynısını Türkçe dilinde bulma imkanınız olmayabilir. Bu durumda da, temayı görüp, beğendiğiniz demo versiyonundan daha farklı bir font ailesi ile kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

EKLENTİLER

Ücretli temaların en önemli özelliklerinden birisi de beraberinde gelen eklentiler ve yan menü araçları oluyor. Bu temaların içerisinde, “Sürekle ve Bırak” sistemi ile çalışan basitleştirilmiş sayfa tasarımı yapmayı sağlayan eklentiler (Page Builder), sitenize ve yazılarınıza görsellik ve fonksiyonellik katmanızı sağlayan kısa kod eklentileri yani “Shortcodes”, değişik özelliklerde “Slider” eklentileri, yerleşik olarak gelen “Google Fonts” eklentileri ve tweetlerinizi, fotoğraflarınızı ve facebook akışlarınızı sitenizde yan menü olarak göstermenizi sağlayan “Twitter Feed”, “Instagram Feed”, “Facebook Feed” ve “Flickr Feed” gibi yan menü araçları bulunuyor.

İyi bir site kurmak isteyenler seçimini bu açıklamalara göre yaparlarsa daha çok verim alacaklardır.