Sitenize interaktif bir görünüm kazandırmanın yanında şirketinizin haritadaki yerini belirlemek için, WordPress altyapılı web sitenizle Google Harita/Map ilişkisini kurmak isteyebilirsiniz.

WP google maps diğer bir ücretsiz harita eklentisidir. Uygulamanın ücretsiz Lite versiyonu 200.000 aktif yüklemeyi aşmakla övünüyor. Aynı şekilde adres yazarak kurulumunu tamamlarsınız.Özel belirteçleri vardır.Haritanızı bileşenlerinize veya kenar menünüze eklemenize olanak sağlar. Sokak görünümü özelliği ve Yer bulucu özelliği vardır. Bir mağaza, restoran, kafe ve benzeri bir işletmeniz var ise, başarılo olmanız müşterilerinizin sizi bulmalarına bağlıdır. Müşteriler işletmenizin konumunu bulmak için fazla uğraşmazlar, onlar için bu işi yapmak sizin sorumluluğunuzdur. Tahmin ettiğiniz gibi, müşterileriniz için interaktif bir harita sağlamanız gerekir.

Google Maps API size sitenize eklemeniz için hazır kod parçaları sağlıyor, fakat birçok WordPress kullanıcısı ayrı bir harita eklentisi kullanmayı tercih ediyor. Harici Google Map eklentilerinin daha fazla fonksiyon, ayar ve özelleştirebilirlik sunması bu kararlarda büyük rol oynuyor.

WP Google Maps, haritaya sınırsız sayıda yer imlemesi koyarak ilgili konumları vurgulamanızı olanak sağlıyor. Haritanın istediğiniz yerine çeşitli işaretler ve çizgiler ekleyebiliyorsunuz. Bu ücretsiz eklentinin en iyi, belki de sizin için en değerli işlevi, mağaza bulma aracı. İşaretçiler ile tüm şubelerinizi işaretleyerek, kullanıcıların kendilerine en yakın olanı bulabilmelerini sağlıyorsunuz.

Ayrıca ihtiyaçlarınıza göre sitenize bisiklet yolu, motorlu araç yolu, aktarmalar ve hava tahmini katmanları da ekleyebiliyorsunuz. Eklenti tarafından sağlanan kısa kodlar ile sitenize eklentiyi eklemek gerçekten çok kolay. İlk haritanızı ayarlamak ve yayına almak saniyeler sürüyor.

kurulum

Önce Google Haritalar sayfasına gideceğiz. Burada kırmızı ok ile gösterilen arama çubuğuna eklemek istediğimiz noktayı yazarak bulacağız. Aşağıdaki örnekte çocukluğumun geçtiği ve köyüm olarak saydığım Bademler Köyü örneğini görmektesiniz. Dilerseniz arama yapmadan eklemek istediğiniz noktayı bulup işaretleme yapabilirsiniz. Daha sonra bu yeri mavi okların gösterdiği şekilde kaydedin.

Şimdi bu kaydettiğimiz noktayı yazımıza ekleyeceğiz. Bunun için Harta sayfasının sağ alt köşesinde bulunan simgelerden dişli şeklindekini tıklayın. Burada açılacak menüde Haritayı paylaş ve yerleştir kısmını tıklayın.

Bu defa karşınıza popup dediğimiz bir pencere açılacak. Bu sayfada Bağlantıyı paylaş seçili durumda bulunmakta olup biz harita ekleyeceğimizden Haritayı yerleştir kısmını tıklayacağız. Burada önce sol taraftan ne kadar büyüklükte bir harita istiyorsanız mavi ok ile gösterilen kısımdan seçim yapınız. Aşağıdaki örnekte en küçük harita örneği ile çalışılmıştır, ayrıca Orta veya Büyük harita seçebilir yada Özel boyutlu haritalar oluşturabilirsiniz. Daha sonra yeşil ok ile gösterilen iframe kodunu tıklayarak kopyalayın.

Şimdi kopyaladığımız bu kodu yeni bir sayfa veya yazıya yada daha önceden hazırladığımız sayfa veya yazıya ekleyeceğiz. Bunun için sayfa veya yazıyı Düzenle diyerek açın. Eğer yeni yazı yazıyorsanız editör kısmına gelin. Burada Görsel ve Metin kısmından kod ekleyeceğimizden Metin kısmını seçin. Yukarıda açıkladığımız ve kopyaladığınız kodu yazı içerisinde eklemek istediğiniz kısma yapıştırın.

Yapılan değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın. İşte bu kadar, hazırladığımız harita yazı veya sayfamıza yerleştirildi. Şimdi kodu yapıştırdığınız sayfayı açarak görünümüne bakabilir, harita boyutunu beğenmediyseniz Google haritalardan düzenleme yaparak değişik boyutlarda harita seçenekleri ile düzenleme yapabilirsiniz. Bu düzenlemeler sonrasında alacağınız yeni kodu eskisi ile değiştrebilirsiniz.